تحصیل در آلمان

دانشگاه های آلمان
دانشگاه های آلمان

تحصیل در  آلمان به موجب وجود دانشگاه­های پیشرفته و معتبر، هزینه­ های کم تحصیل، حمایت از دانشجویان بین المللی، برخورد یکسان با دانشجویان آلمانی و دانشجویان بین المللی از لحاظ پرداخت شهریه،

در اختیار قرار دادن تسهیلات تحصیل رایگان برای دانشجویان، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و امکان ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه از جمله عواملی هستند که کشور آلمان را به یکی از محبوب­ترین و پرطرفدارترین کشورها برای ادامه تحصیل تبدیل کرده­اند، به طوری که سالانه افراد زیادی کشور خود را به قصد ادامه تحصیل در آلمان ترک می­ کنند و راهی دیاری غریب می­ شوند. این نوشتار قصد دارد با معرفی  دانشگاهای آلمان کسانی را که قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارند، از لحاظ تصمیم­ گیری جهت انتخاب دانشگاه یاری نماید.

آیا مدرک تحصیلی اخذ شده در ایران، مورد قبول دانشگاه های آلمان است؟

آیا مدرک تحصیلی اخذ شده در ایران، مورد قبول دانشگاه های آلمان است؟
بسیاری از افراد برای ادامه تحصیل و یا گرفتن پذیرش از دانشگاههای آلمان می‌خواهند بدانند مدرک تحصیلی اخذ شده آنها از دانشگاه های ایران آیا مورد قبول آلمان هست یا خیر، به دستور العمل ذیل توجه کنند.
وارد سایت www.anabin. de شوید؛
وارد بخش Institutionen شوید؛
کلمه suchen رو بزنید؛
ازقسمت Länderauswahl کشور ایران را انتخاب کنید؛
از قسمت alle orte شهری که دانشگاه شما در آن قراردارد را انتخاب کنید؛
از قسمت alle institutionstypen نوع دانشگاه را انتخاب کنید؛
کلمه suchen starten را بزنید؛
در نهایت، در قسمت پایین صفحه نتیجه سرچ نمایش داده میشود.

✅✅ اگر H+ بود یعنی دانشگاه شما در آلمان مورد تایید است.

اگر H- بود یعنی دانشگاه شما در آلمان مورد تایید نیست.
اگر H+/- بود یعنی ممکن است مدرک شما مورد تائید باشد و یا مورد تائید نباشد. (پذیرش مشروط)؛ در این مورد باید مدارک خودتان را به دانشگاه ارسال کنید تا ارزیابی نهایی انجام بگیرد.
خوشبختانه اکثر مدارک دانشگاهی در ایران مورد تایید آلمان قرار گرفته است.

مدارک لازم برای ثبتنام دانشگاه آلمان

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان در رشته های مختلف متفاوت هستند، اما به طور کلی:

دوره کارشناسی: مدرک فارغ التحصیلی دبیرستان معتبر مطابق با سیستم آموزشی کشور آلمان (حداقل معدل 3،5)
دوره کارشناسی ارشد: مدرک لیسانس معتبر در رشته ی مربوطه مطابق با سیستم آموزشی کشور آلمان
گواهی تائیدیه ی زبان انگلیسی و آلمانی (در تمامی مقاطع)

شرایط زبان برای تحصیل در آلمان

شرایط زبان آلمانی یا انگلیسی مورد نیاز

زبان آموزشی در اکثر دوره های تحصیلی در دانشگاه ، زبان آلمانی است. بنابراین، یکی از الزامات برای ورود به دانشگاه برای بیش تر دانشجویان خارجی، آزمون زبان آلمانی (DSH) است.

داشتن مدرک TestDaf 4×4
داشتن مدرک DSH حداقل سطح 2
مدرک زبان آلمانی حداقل B2
برای رشته های تحقیق در علوم کامپیوتر و ارتباطات و پردازش سیگنال، چون به زبان انگلیسی تدریس می شوند، مدارک زیر لازم است:

مدرک تافل کتبی با نمره حداقل 555
مدرک تافل کامپیوتری با نمره حداقل 237
مدرک تافل اینترنتی با نمره حداقل 78
مدرک آیلتس با نمره حداقل 5/6

دانشگاه های رایگان آلمان

 • دانشگاه لادویگ ماکسیمیلن ( LUDWIG MAXIMILIAN ) مونیخ
  این موسسه در سال 1472 فعالیت خود را شروع کرد و تا به امروز در حال فعالیت است . به دلیل بودجه ی هنگفتی ( بالغ بر 1.7 بیلیون ) که این موسسه دریافت می کند , امکان فراهم کردن شرایط تحصیل رایگان برای دانشجویان فراهم شده است . به دلیل رایگان بودن شهریه , این دانشگاه می تواند گزینه مناسبی برای دانشجویان جهانی باشد , چرا که می توانند بهتر هزینه های تحصیل خود را کنترل کنند .
 • دانشگاه هامبولت ( HAMBOLDT ) برلین
  دومین گزینه در لیست دانشگاه های رایگان آلمان ، آیا می خواهید در دانشگاهی شروع به تحصیل کنید که علاوه بر شهریه رایگان , تا کنون توانسته بیش از 50 برنده جایزه تربیت کند ؟ اگر جوابتان بله است , دانشگاه هامبولت برلین بهترین گزینه است ! دانشمندان مطرحی مانند آلبرت انیشتین در یکی از دانشکده های اینجا تحصیل می کردند ؛ دانشکده ای که به خوبی خود را در زمینه علوم طبیعی ثابت کرده است . هم چنین این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های جهان در زمینه فرهنگ و هنر است . توصیه می کنیم حتما این شهر را بررسی کنید .
 • دانشگاه ماهنیم ( MANNHEIM )
  سومین گزینه در لیست دانشگاه های رایگان آلمان ، این دانشگاه حدودا دانشگاهی تازه تاسیس است چرا که در سال 1967 تاسیس شده است . این دانشگاه حدود 12.000 دانشجو را در خود جای داده است که همگی به صورت رایگان در حال تحصیل هستند . دانشجویانی که در این دانشگاه پذیرفته شده اند , می توانند در مدرسه اقتصاد , مدرسه جامعه شناسی , مدرسه تجارت , مدسه وکالت و … مشغول به تحصیل شوند .
 • دانشگاه کولون ( COLOGNE)
  4امین گزینه در لیست دانشگاه های رایگان آلمان ، اگر علاقه مند به تحصیل در دانشگاهی بزرگ هستید , بهتر است دانشگاه کولون آلمان را بررسی کنید . در حال حاضر بیش از 40.000 دانشجو را در خود جای داده است و یکی از بزرگ ترین دانشگاه های آلمان محسوب می شود . به همین دلیل , دانشگاه رشته ها و برنامه های تحصیلی متنوعی را پیشنهاد می کند . از این شرایط استفاده کرده و هر رشته ای که می خواهید را انتخاب کنید .
 • دانشگاه RWTH آچن ( AACHEN )
  5امین گزینه در بین لیست دانشگاه های رایگان آلمان ، آیا علاقه مند به تحصیل به عنوان دانشجوی جهانی در دانشگاهی هستید که عنوان بهترین دانشگاه تکنولوژی آلمان را با خود حمل می کند و دارای رشته های مهندسی , پزشکی و علوم است ؟ در صورتی که پاسخ شما بله است , باید به طور حتم در دانشگاه RTWH آچن مشغول به تحصیل شوید ! این دانشگاه در رشته های مذکور بهترین است و دارای رتبه جهانی است ! هم چنین روابط دانشگاه با سایر دانشگاه ها مانند TU DELFT و ETH ZURICH در سطح مناسبی قرار دارد . دانشجویان از سر تا سر دنیا به راحتی می توانند وارد این دانشگاه شوند .
 • دانشگاه تکنولوژی مونیخ
  6امین گزینه در لیست دانشگاه های رایگان آلمان ، یکی دیگر از بهترین دانشگاه های تکنولوژی در مونیخ قرار گرفته که رقیب دانشگاه RWTH آچن محسوب می شود . از سال تاسیس در سال 1868 تا کنون تعداد 17 نفر از فارغ التحصیان این دانشگاه موفق به کسب جایزه نوبل شده اند , که نمایانگر سطح بالای آموزش و برنامه های آموزشی این دانشگاه است . دانشجویان جهانی که به رشته های STEM علاقه مند هستند , این دانشگاه گزینه خوبی می تواند باشد و بررسی این دانشگاه رایگان در آلمان خالی از لطف نیست .
 • دانشگاه هامبورگ ( HAMBURG )
  7امین گزینه در لیست دانشگاه های رایگان آلمان ، از سال 1919 تا کنون , هزاران دانش پژوه توانسته اند از این دانشگاه فارغ التحصیل شوند , کسانی که توانسته اند زندگی موفقی را برای خود بنا کنند . با توجه به کمک ها و هدیه هایی که به این دانشگاه می شود که حدود 600 یورو است , این دانشگاه هم چنان به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های آلمان محسوب می شود و دانشجویان جهانی می توانند این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کنند .
 • دانشگاه رایگان برلین
  آخرین گزینه در لیست دانشگاه های رایگان آلمان ، این دانشگاه در طول دوران جنگ سرد تاسیس شده است و نمایان گر آزادی غرب برلین است که در مقابل نبود آزادی در شرق برلین ساخته شد . دانشجویان جهانی می توانند به صورت رایگان در دانشگاه تحصیل کنند ! پس تا دیر نشده است درخواست خود را ارسال کنید !
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *